2016 Yılı Sivil Savunma Servis Görevlilerine ve İKOS Görevlilerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı Yapıldı

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinesinde ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı işbirliğinde “Sivil Savunma Servis Görevlileri ve İKOS Görevlilerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı” 1. ve 2. grup çalışmaları 07-12 Kasım ve 21-26 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya ilinde gerçekleştirilmiştir.

Program, 07 Kasım 2016 Pazartesi günü, Destek Hizmetleri Dairesi Başkan Yardımcısı  Yüksel YILMAZ’ın açılış konuşması ile başlamıştır.

Eğitim programına, Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan 228 Sivil Savunma Servis Görevlisi ve İKOS Görevlisi katılmıştır. Hizmet İçi Eğitimin gerçekleştirilmesinde, Antalya AFAD İl Müdürlüğü ve Antalya İl Sağlık Müdürlüğünden eğitim görevlisi desteği sağlanmıştır.

Katılımcılara “AFAD Tanıtımı, Türkiye Afet Müdahale Planı Tanıtımı, Sivil Savunma ve Tarihçesi, Sivil Savunma Planlaması, Sivil Savunma Servislerinin Sorumlulukları ve Görevleri, , Temel Afet Bilinci ve Farkındalık Eğitimi, KBRN Farkındalık Eğitimi, Temel Yangın Bilgileri, Söndürme Metotları, Yangın Söndürmede Kullanılan Maddeler ve TSC’nin Kullanımı, Tahliye, Tahliye Sırası ve Sonrası Toplanma Alanı, Kanamalar, Yanıklar, Yaralanmalar, Genel İlk Yardım Bilgileri, İnsan Vücudu ile hasta ve Yaralının ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi, Kırıklar, Çıkıklar, İlk Yardımı Gerektiren Diğer Durumlar, İKOS Uygulamaları, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği, Aile İçi Şiddetle Mücadele, Mobbing, İş Sağlığı ve Güvenliği konularında eğitim verilmiştir.

Eğitim Programı, katılım belgelerinin dağıtımı ile sona ermiştir. Katılımcılar eğitim sürecine etkin olarak katılmış olup moral ve motivasyonlarının arttığı yönünde geri bildirimler vermişlerdir.