Sağlık Köşesi

Grip ve Korunma Yolları

GRİP VE KORUNMA YOLLARI
Grip İnfluenza A, İnfluenza B ve İnfluenza C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığın kuluçka süresi 2-3 gün olup, hastalık belirtileri bu sürede ortaya çıkar. Önlem almak kadar hastalığı hafif atlatmak da önem taşır.
Grip Nasıl Bulaşır?
Yakın Konuşma ve öpüşme, kalabalık ortamlarda bulunma, en sık ise tokalaşma ile bulaşır!
Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması öne çıkan bir yöntemdir. Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olabilmektedir.
Grip hastalığı ortalama 2 ile 5 gün içerisinde geriler. Ortalama 1 hafta sürer. Ancak nadiren 2 haftaya kadar uzayabilir.
Belirtileri;

 • Baş ağrısı ve yorgunluk.
 • 38-39 C ateş.
 • Vücutta genel ağrı ve kırgınlık (Sırt, kol, bacaklarda olmak üzere)
 • Genelde kuru öksürük.
 • Bazen burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı.
 • Üşüme, titreme, terleme.

Tedavisi;
Klasik grip tedavisi belirtileri yok etmeye yönelik tedavidir. Bunlar; İstirahat, Bol C vitamini ve Bol su tüketmenin yanında Piyasada anti gribal olarak nitelenen ilaçlar belirtileri hafifletmeye yönelik hekimlerce uygulanır. Bu ilaçlar ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardır.
Grip aşısı kimlere önerilir?
Grip olma riskini azaltmanın diğer bir yolu da grip aşısıdır ve Ülkemiz için önerilen zaman eylül, ekim ve kasım aylarıdır.

 • 65 yaş ve üzerindekiler.
 • Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar. (astımlı çocuklar da dahil).
 • Böbrek hastalığı olanlar.
 • Diyabet (Şeker hastalığı olanlar)
 • Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)
 • Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar (Hemoglobinopatis)
 • Sağlık personeli ve hastahane çalışanları.
 • Okul, fabrika gibi toplu alanlarda çalışanlar.
 • Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların tamamına.
Beslenme ve Diyet Ünitesi

Bakanlığımız Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Sağlık Hizmetleri Biriminde Bakanlık personelinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yaşam kalitesini artırmak amacı ile Beslenme ve Diyet Ünitesi kurulmuştur.

Başta klinik rahatsızlıklar olmak üzere; obezite, gebe ve emzikli beslenmesi, çocuk beslenmesi gibi konularda eğitim ve diyet tedavisi verilecektir.

Beslenme ve Diyet Ünitesinden yararlanmak isteyen Bakanlık personeli doktor kontrolünden geçtikten sonra gerekli görüldüğü takdir de tedavinin bir parçası olarak Beslenme ve Diyet Ünitesine yönlendirilecektir

Domuz Gribinin Belirtileri ve Tedavisi

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Domuz gribinin mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. İnsandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır.

Kuluçka süresi (virüsün vücuda girmesinden, hastalık belirtileri ortaya çıkana kadarki süre) 1-7 gün arasında değişir.

Erişkinler yaklaşık 7 gün, çocuklar ise 12 gün süreyle virüsü bulaştırabilirler.

Belirtileri nelerdir? 

Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel grip belirtilerinden farklı değildir. Ateş, burun akıntısı ya da öksürük gibi solunum yolları bulguları, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, bas ağrısı, halsizlik ve yorgunluk en sık görülen yakınmalardır. Seyrek olarak ishal ve kusma da görülebilir. Altta kronik hastalıklar gibi başka hastalıkları olan kişiler, mevsimsel gripte olduğu gibi Domuz Gribi için de risk grubu oluşturmakta ve hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmektedir.

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Kapı kolu, masa, bardak vb. yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir? 

 • Zor nefes almak veya nefes darlığı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Sık ve uzun süreli kusma 

Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir? 

 • Hızlı veya zor nefes alma 
 • Vücutta solgunluk ya da morarma 
 • Beslenememe 
 • Uyarılara cevapta azalma 
 • Uykuya meyil 
 • Huzursuzluk 
 • Ateşle beraber döküntü görülmesi 

KİŞİSEL KORUNMA YÖNTEMLERİ

Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakın temas etmek zorundaysanız 

(1 metre kadar yakınına gelinecekse) maske takın ve temastan sonra ellerinizi

sık sık su ve sabun ile yıkayın. Özellikle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda mutlaka yıkayın. Yıkama olanağı yok ise alkol bazlı el dezenfektanları kullanın. 

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Mendili çöp kutusuna atın. Ardından ellerinizi yıkayın. Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin. Virüsün bu yolla yayıldığını unutmayın. Eğer hasta iseniz evde kalın ve diğer kişilerle temasınızı sınırlandırın.                                           

Soğuk algınlığı yaşayanlar ne tür önlemler almalı? 

Kendinizde soğuk algınlığı belirtileri hissettiğinizde hastalığınız ile ilgili ailenizi ve is yerinizi mutlaka bilgilendirin. 

Mümkün ise bulaştırma riskini en aza indirmek için evde kalın ve kalabalıktan, okuldan, isten uzak durun. 

İstirahat edin ve bol sıvı alıp, var olan yakınmalarınıza yönelik tedavi uygulayın. Boğaz ağrısı için pastil, yüksek ateş, bas ve genel vücut ağrısı için ateş düşürücü, ağrı kesici alabilirsiniz. 

Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendillerle kapayın ve kullanılmış mendilleri uygun şekilde yok edin. Özellikle hapşırdıktan veya öksürdükten sonra, ellerinizi iyice yıkayın. 

Yakınmalarınız artar ve soluk alırken zorlanma da baslar ise en yakın sağlık merkezinin acil servisine başvurun. Mümkün ise önceden, hekiminiz ile temasa geçin ve bilgilendirin. 

Yolculuk sırasında ağzınızı ve burnunuzu maske ile kapatarak etrafa bulaştırma riskini azaltın. 

TEDAVİSİ: Gerektiğinde doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.


4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir.    

Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Ülke genelinde yılda yaklaşık 170.000 kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Bölge ya da şehirlerimiz arasında kanser sıklığı açısından anlamlı farklılıklar yoktur.

Bununla beraber, ülkemizdeki kanserlerin önemli bir kısmı sigara ve obesite ile ilişkilidir.

Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95’inden sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azaltır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süremizi uzatabiliriz.

Ülkemizde, Kanser Daire Başkanlığımızın da üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) (http://www.worldcancerday.org/) geçen yıl olduğu gibi 2015 Dünya Kanser Günü’nde de kanser hakkında yanlış bilinenler teması üzerinde durmaktadır. Ülkemizde de, dünya genelinde kanser konusunda bazı yanlış bilinen doğruları vurgulamak gerekmektedir.

Bunlar;

Yanlış; Kanser hakkında konuşmamıza gerek yok!

Doğrusu; Kanser, özellikle de bazı kültür ve çevrelerde hakkında konuşulması çok zor bir konudur. Bu hastalıkla açık bir şekilde uğraşmak; hem hasta kişinin hem de toplum ve politika seviyesinde sonuçları iyileştirir.

Yanlış; Kanserin hiçbir belirti ya da bulgusu yoktur!

Doğrusu; Pek çok kanser için, uyarıcı belirti (kişinin kendinde hissettiği) ve bulgular (hekimin kişide tespit ettiği) vardır. Bu işaretleri izleyerek erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhisin faydaları zaten tartışma konusu bile değildir.

Yanlış; Kanser için yapabileceğim hiçbir şey yok!

Doğrusu; Hem kişi hem de toplum ve politika bazında doğru strateji ile yapılabilecek çok şey mevcuttur. En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir.

Yanlış; Kanser tedavisi alma hakkım yok!

Doğrusu; Bütün insanlar kanıtlanmış ve etkin kanser tedavisini eşit koşullarda ve herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmadan alma hakkına sahiptir.

Tüm vatandaşlarımızı Kanser taramaları için KETEM ’e ve Toplum Sağlığı Merkezlerimize gitmelerini öneriyoruz….

Kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız.

Farkındayız Kanseri Yeneceğiz!

Türk Kızılayı Kan Bağışı Etkinliği 10.10.2018

Değerli ÇALIŞANLARIMIZ;

Kan yapay olarak üretilemeyen ve kaynağı sadece insan olan bir sıvıdır. Ancak bugün tıbben ve hukuken farklı görevleri olan değişik komponentlerin oluşturduğu bir organ olarak kabul edilmektedir.

 • Yeni doğan ve kanın değişmesi için kana ihtiyacı olan bebeklerimizin, 
 • Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan Hemofilili ve Talasemili hastalarımızın,
 • Açık kalp ameliyatı geçirecek insanlarımızın, 
 • Trafik kazalarında yaralanan vatandaşlarımızın, 

  sizlerin bağışlayacağı kana ihtiyaçları vardır. 

Onlara ancak sizler hayat verebilirsiniz.

Çünkü “KAN HAYATTIR”.

Amacımız kan bağışçılarımız ve kan ihtiyacı olan kişiler arasında gönüllülük bağını kurmak. Siz de düzenlediğimiz kampanyalarda bağışladığınız kanla üç kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

Bu kampanyalarda gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Unutmayın ki; KAN YAŞAM İÇİN BİR ARMAĞANDIR.

BİLGİNİZ İÇİN:

 • 18–65 yaş arası
 • 50 kg üzeri sağlıklı her birey kan bağışlayabilir.
 • Kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olmamalı,
 • Son 12 saat içinde aşırı miktarda alkol alınmamış olmalıdır.
 • Son 3 gün içerisinde herhangi bir antibiyotik alınmamış olmalıdır.
 • Son 1 yıl içerisinde ameliyat, endoskopi,kulak deldirme gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.
 • Kullanılan ilaçlar, aşılar doktora bildirilmelidir.(Lütfen ekip alanına gelerek kullandığınız ilaçların kan bağışına engel olup olmadığı konusunda doktorumuzdan bilgi alınız..!
 • Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur.
 • Kan bağışından önce hemoglobin düzeyinize bakılmaktadır.  

Bağışladığınız kanlarda;

* KAN GRUBU tespiti ve

* HIV-AIDS

* HEPATİT-B

* HEPATİT-C

* SİFİLİZ testleri yapılmakta ve test sonuçlarında pozitiflik çıkması durumunda kişiye özel bildirilmektedir.

KAN BAĞIŞ KAMPANYAMIZ 10 EKİM 2018 SALI GÜNÜ SAAT 10:00-18:00 ARASI AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MERKEZ TEŞKİLAT BİNASI GİRİŞİNDE GERÇEKLEŞECEKTİR. KİMLİKLERİNİZLE BEKLERİZ. UNUTMAYINIZ 1 KAN 3 CAN, DOĞAYA 1 FİDAN..


KETEM ​(Kanser Erken Teşhis Tarama ve Tedavi Merkezi) TARAMASI

KETEM TARAMASI DUYURUSU

Başkanlığımızca Bakanlığımız tüm personelini kapsayacak şekilde planlanan KETEM taraması, Sağlık Bakanlığı Çay Yolu KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Tedavi Merkezi) binasında 11.05.2016 tarihinde başlayacaktır. Mayıs ayı içerisinde her hafta Çarşamba günleri Bakanlığımız hizmet binası önünden saat 09.30 da araç kalkacaktır. Talep olduğu sürece Haziran ayında da her Çarşamba devam edecektir.

KETEM TARAMALARI:

30-65 yaş aralığındaki  kadınlar; Smear testi  (HPV testi ile tarama)

40-69 yaş aralığındaki  kadınlar; Mamografi

50-69 yaş aralığındaki  kadınlar ve erkekler; Dışkıda gizli kan

Ayrıca 50-69 yaş aralığında herkese GGT,  40-49 yaş aralığında ailede 1. derecede akraba öyküsü olanlarda GGT ve  51-61 yaş aralığında Kolonoskopi yapılmaktadır.

30 yaşından gün almamış kişiler taramaya katılamamaktadır!

Not: Sorularınız ve ayrıca bilgilendirme için Kurum Tabipliğinde broşür dağıtılacaktır.

İletişim:  Hemşire-5581